L-karnitiin, BCAA või kofeiin – milline neist valida?

L-karnitiin, BCAA või kofeiin – milline neist valida?

Fitness ja spordijookide maailm on päris kirju ning nende valikute vahel navigeerimine võib lihtsasti pea segamini ajada. Turul on jooke, mis lubavad aidata kaalulangusega. On ka neid, mis annavad jõudu ja vitamiine. Mõni annab lihtsalt energiat juurde. Paraku on ka neid, mis lubavad palju, ent tulemusi ei too. Niisiis võibki selle valiku hulgas navigeerimine olla keeruline, kui just pole varasemalt igaühe kohta uurimistööd teinud. Veelgi keerulisem võib olla enda jaoks sobiva leidmine, kui tooteid ja nende toimaineid ei tunne.

Lihtsaim viis endale sobivaima fitness/spordijoogi leidmiseks on alustades oma eesmärkide defineerimisest. Miks sa üldse seda kasutada soovid? Põhjuseid võib olla mitmeid – soov kaotada kaalu, kasvatada lihaseid, veevarusid säilitada ja vitamiine saada. Igaks eesmärgiks on olemas sobiv spordijook ning valides selle õige, on tulemused lihtsamad tulema.

Fitness jookides rääkides võib välja tuua kolm peamist kategooriat – kofeiini baasil joogid, BCAA baasil joogid ja L-karnitiini baasil joogid. Kõigil neil on omad plussid ning igaüks neist võib aidata sul saavutada seatud eesmärke. Küll aga tuleb igal grupil vahet teha, et valida enda eesmärkidest lähtuvalt sobivaim.

Kofeiini baasil fitness joogid – arvatavasti turul enim levinud fitness joogid. Need joogid on lihtsaks lahenduseks olukordades, kus tunned, et energiast on puudust. Kofeiin muudab inimese erksamaks ning seeläbi võib treening tunduda lihtsam. Sellegipoolest tuleb kofeiini baasil fitness jookidega olla ettevaatlik, sest kofeiin kiirendab südametööd ning tehes kõrge intensiivsusega või kardio treeningut, võib see panna südame puperdama.

BCAA baasil fitness joogid – need fitness joogid on populaarsust kogunud just viimastel aastatel. Tihti näeme mõjuisikuid just BCAA baasil jookide purkidega, seega on nende populaarsus tõusnud suuresti tänu suurepärasele turundustegevusele. Kindlasti ei ole BCAA fitness joogid ainult turundustrikk ning nendelgi on oma väärtus. BCAA ehk hargnenud ahelaga aminohapped on suurepärane vahend kogumaks muskleid. See aktiveerib keha protsesse, mille tulemusel stimuleeritakse lihaste kasvu. Lisaks aitab see vähendada treeningujärgset lihasvalu. Küll aga tuleb meeles pidada, et BCAA tarbimine annab parima efekti pikema kestvusega treeningu puhul.

L-karnitiini baasil fitness joogid – sellesse kategooriasse kuulub ka GRAM®, kuna just L-karnitiin on GRAM®i peamiseks koostisosaks. L-karnitiin on looduslikult esinev aminohape, mis osaleb kehas energiavahetuses. L-karnitiini sünteesitakse maksas ja neerudes. See on oluline aine südame ja aju tööks, lihaste liikuvuse tagamiseks ning teisteks keha protsessideks. L-karnitiini leidub ka teatud toiduainetes nagu punane liha, kala ja piimatooted. GRAM® on hea L-karnitiini allikaks veganitele. Keha suudab omastada vaid teatava koguse L-karnitiini päevas, siis soovitame mitte üle 2 pudeli päevas tarvitada.

Seega enne poodi naasmist ja esimese ettejuhtuva spordijoogi kaasa haaramist mõtle läbi, mis on su eesmärgid seoses spordijoogi tarbimisega. Nii saad olla kindel, et valid enda eesmärgile vastava spordijoogi ja ei kuluta tarbetult raha toodetele, mis sind tegelikult ei aita.

Mitmekesine ja tasakaalustatud toitumine ning tervislik elustiil on hea tervise eeltingimus.